неделя, 31 май 2026 г.

МИЛЕН МИТЕВ РАЗГОВАРЯ С ЕВТИМ МИЛОШЕВ ЗА НАМИРАНЕ НА РЕШЕНИЕ ЗА МУЗИКАЛНИТЕ СЪСТАВИ НА БНР



От Иван Върбанов, журналист

Генералният директор на Българското национално радио /БНР/ Милен Митев проведе среща в Министерството на културата с Евтим Милошев.

Темата на разговора: набелязване на конкретните стъпки за осигуряване на дългосрочна стабилност и ясно регламентиран статут на музикалните състави на Радиото.

Министърът на културата се е ангажирал темата да бъде с приоритет в работата на Mинистерството, както и да се проведат допълнителни разговори с представители на музикантите и професионалната общност, за да бъде изработено решение, което отговаря на реалните нужди на съставите и на обществената мисия на БНР.

От МК информират, че експерти на ведомството към момента анализират два възможни модела за устойчиво финансиране на дейността на съставите, като целта е да бъде избран вариант, който гарантира предвидимост, развитие и защита на професионалния им статус.

Тук трябва да подчертаем, че експертният състав на Министерството на културата - юристи, специализирана дирекция и т.н., който толкова дълго работи по проблема е изграден от едни и същи хора, които бяха на своите експертни длъжност и по времето на министрите Мариан Бачев, Найден Тодоров, а сега - Евтим Милошев. Тоест те би трябвало да са наясно и да действат експедитивно.

Припомням, че в края на мандата на маестро Тодоров и в партньорство с народния представител от ППДБ - Манол Пейков, който към момента не е част от Народното събрание, бе издигната идеята за конституиране на Държавен културен институт към БНР. Тази структура да е второстепенен разпоредител, а финансирането да бъде определяно от Парламента по специална бюджетна програма, подобно на аналогични такива към МК - за сесии, фестивали, чествания и т.н.

Оптимизмът в сегашната ситуация е породен от факта, че би трябвало да има единна политическа воля и консенсус за решаване на проблема с недофинансирането на музикалните състави на БНР в лицето на премиера Румен Радев, на назначените министри, на президента Илияна Йотова и на единната парламентарна мощ в Народното събрание на "Прогресивна България".

Нека да добавя още, че в екипа на министър Евтим Милошев сега са: доц. Пламен Славов - със солиден административен опит, академична подготовка и дългогодишно участие в управлението на сектора, държавник, дългогодишен секретар по духовност и култура на Президента на Р. България, който през годините е ангажиран с държавната политика на най-високо ниво. И другият заместник - министър Марина Василева, която е представител на музикалния сектор, дълги години в УС на Българска музикална асоциация, която е наясно с всички тънкости, убеден съм и по отношение на този радиоказус. Тези хора ги познавам лично и им вярвам!

И заради всичко това смятам, че я има решаващата основа за формулиране на крайно решение и реализирането му през изпълнителната и законодателната власти, в които има синхрон и единение. Идея, която няма нужда днес да бъде подкрепяна от различни политически субекти, не е необходимо да се лобира, да се агитира и т.н.

Оптимист съм, че решение ще има и то ще е работещо.

Успех!

/текст: Иван Върбанов/


Няма коментари: